wtorek, 24 listopada 2009

Jak zwolnić USB? Człowiek uczy się całe życie ...

Dzisiaj odebrałem telefon i usłyszałem prośbę od jednego z użytkowników:

"Potrzebuję kabel USB z redukcją 2.0 do 1.1, bo ten który mam spalił mi się i nie działa"

Przez chwilę próbowałem sobie wyobrazić zwalniający kabel do USB, który z wysiłku od hamowania danych płonie :) Najgorsze jest to, że ów kolega nie potrafił mi wytłumaczyć dokładnie o jaki przewód mu chodzi. Postanowiłem odpuścić i zaczekać, aż go przyniesie. Pod ciekawym określeniem ukrył się przewód USB - mini USB...

Żeby tego było mało, na dobitkę pojawiła się Pani z tekstem od samych drzwi:

"Czy może mi Pan wstrzymać okres ?" .... mina bezcenna, gdy usłyszała "To chyba nie ten dział i nie ta osoba".

Na zakończenie kawałek, który wkur....zył chyba wszystkie możliwe osoby u mnie w domu (ze względu na wybitny damski wokal).






sobota, 21 listopada 2009

ChromeOS - podejście pierwsze

W chwili wolnego czasu postanowiłem przetestować nowy produkt Google, czyli ChromeOS. Dzięki obrazowi VMDK, prawie każdy może zweryfikować osobiście działanie nowego systemu.

Powstrzymam się jeszcze od pierwszych opinii (pierwsze już się kształtują), a więc do usłyszenia wkrótce ...

środa, 26 sierpnia 2009

Windows Seven - problem z 7-zip

Trafił się kolejny mały problem na styku Windows Seven - reszta świata. Otóż korzystam z 7-zip'a jak głównego menadżera skompresowanych plików. Jest szybki, darmowy i wydajny. Instalacja pod siódemką nie stwarza problemów. Domyślny menadżer uruchamia się i pozwala na przeglądanie zasobów komputera. Problem pojawia się natomiast w przypadku menu kontekstowego. Brakuje w nim wpisów dotyczących właśnie 7-zip'a. Nie jest to wielki problem, ale zdecydowanie obniża komfort pracy.

Weryfikacja rejestru - odpowiedni wpis istnieje:

HKEY_CLASSES_ROOT\*\shellex\ContextMenuHandlers\7-zip

Problem udało się rozwiązać czytając bugtrack'a 7-zip'a. Sytuacja taka podobno występuje w systemach 64 bitowy, zarówno Vista oraz Seven. Należy pobrać paczkę z adresu:

http://downloads.sourceforge.net/sevenzip/7z465-x64.msi

Zainstalować 7-zip'a (w moim przypadku sama instalacja nic nie dała). Następnie uruchomić 'Menadżera plików 7-zip' z uprawnieniami administratora systemu. W menu 'Narzędzia -> Opcje' przechodzimy do zakładki 'Wtyczki' i w jej opcjach odznaczamy 'Zintegruj 7-zip z powłoka systemową'. Zatwierdzamy zmiany, po czym ponownie zaznaczamy :) i zatwierdzamy. Po tej operacji menu kontekstowe powinno być dostępne z dowolnego miejsca.

piątek, 21 sierpnia 2009

Wczoraj Euro - Dzisiaj pora na polskie pomysły

Wczoraj podałem linka do ciekawego tematu dotyczącego inwigilujących banknotów Euro. Na doniesienia z Polski nie trzeba było długo czekać.


Całe szczęście, że za marzenia nie karzą. Pewnie pomysłodawcy otrzymaliby najwyższy wymiar kary. Zapomnieli, że w Internecie tkwi siła i tak łatwo nie przyjdzie im przeforsować ten pomysł. Już podniosły się liczne głosy wyśmiewające, krytykujące. A ja obecnie się zastanawiam czy mam się śmiać ? płakać ? czy po prostu robić swoje i poczekać na dalszy rozwój tak "ciekawych" pomysłów?

czwartek, 20 sierpnia 2009

Permanentna inwigilacja

Tytuł posta zaczerpnięty z Seksmisji, kiedy to Maks wypowiada słynne słowa:

"Nie wytrzymam! Permanentna inwigilacja! No nie wytrzymam!"

To właśnie te słowa przyszły mi do głowy czytając poniższy artykuł:


Gorąca zachęcam do lektury. Osobiście czekam na drugą część pod tytułem "Jakie informacje kryją się na mikrochipach w euro?". Błyskawicznie nasuwają się inne pytania np: gdzie jeszcze nasi szanowni rządzący zaszyli mikrochipy RFID? Ile jest prawdy w tym artykule? Jakie jeszcze inne informacje są zbierane? Temat naprawdę daje do myślenia...

środa, 19 sierpnia 2009

Windows - kilka ustawień karty sieciowej

Dzisiaj po dziesięciu zmianach ustawień karty sieciowej stwierdziłem, że trzeba z tym skończyć. Korzystając w pracy z notebooka muszę bardzo często zmieniać konfigurację kablowej karty sieciowej, a to ze względu na separację różnych podsieci, a to z powodu braku serwera DHCP, a to muszę mieć dwa adresy IP. W pierwszej kolejności przyszedł mi do głowy jakiś program typu 'network switcher'. Niestety nie znalazłem nic ciekawego, ani freeware do użytku komercyjnego.
W pewnym momencie jak to bywało w bajkach 'Pomysłowy Dobromir' zapaliła mi się żaróweczka. Skoro zmieniam przy pomocy skryptów trasy statyczne i bramy docelowe, to przecież można zmieniać od razu wszystkie ustawienia.
Z pomocą przyszło narzędzie 'netsh'. Przy jego pomocy możemy wyeksportować do pliku wszystkie ustawienia, wszystkich kart sieciowych w systemie. Ustawienia można zapisać w pliku tekstowym. Do wykonania eksportu służy komenda:

netsh interface dump > C:\LAN_CONFIG\PODSIEC100.txt

W rezultacie otrzymamy całą konfigurację zapisaną do podanego pliku tekstowego (wszystkie karty). Następnie zmieniamy ręcznie konfigurację karty dla kolejnej sytuacji i zapisujemy do innego pliku. W moim przypadku zrobiłem sobie pliki dla trzech podsieci, podwójnego adresu IP dla karty oraz włączonego DHCP dla karty.
Aby przełączanie ustawień było proste i przyjemne, utworzyłem sobie skróty do odpowiednich skryptów, które ładują mi zapisane konfiguracje. W tym celu skrypt musi wykonać komendę:

netsh -f C:\LAN_CONFIG\PODSIEC100.txt

Skróty dostały ładne ikony i zostały ukryte w menu. W taki właśnie sposób zrobiłem sobie darmowego, legalnego, pseudo 'network switch'a dla Win XP.

niedziela, 16 sierpnia 2009

Windows Seven - irytujący BEEP

Po instalacji komunikatora Konnekt (tak, tak wiem, że ten projekt umarł) wyłączyłem dźwięki w programie, dodatkowo w systemie ustawiłem schemat dźwięków 'Brak dźwięków'. Mimo tych zmian w chwili otrzymania nowej wiadomości przy zminimalizowanych oknach rozmów w głośnikach był słyszalny charakterystyczny dźwięk 'beep'. Zmiana schematów nie przyniosła rezultatu, nadal był emitowany irytujący dźwięki niezależnie od ustawienia pliku jaki ma być odtwarzany przy domyślnym błędzie. Wtedy przypomniałem sobie o dźwiękach emitowanych przez 'pcspeaker'. Szybkie przypomnienie z kontroli usług pozwoliło rozwiązać problem.

Za emisję dźwięku odpowiedzialna jest usługa o wdzięcznej nazwie 'beep'. Usługę na stałe można wyłączyć przy pomocy komendy:

sc config beep start= disabled

Aby zmiany przyniosły efekt, należy ponownie uruchomić komputer lub ręcznie zatrzymać usługę przy pomocy standardowej komendy:

net stop beep

Szczególną uwagę należy zwrócić na fakt, iż po znaku równości w opcji 'start=' wymagana jest spacja.

sobota, 15 sierpnia 2009

Windows Seven - problem w kodowanie polskich znaków

Postanowiłem drugi raz podejść do Windowsa Seven. Na moim dysku zagościł Windows 7 x64 ENG w wersji RTM. Tym razem oprócz szybkich testów zainstalowałem oprogramowanie z którego korzystam codziennie. Domyślnie system zainstalował się w angielskiej wersji językowej. Przy pomocy pakietu MUI doinstalowałem język polski. W ustawieniach zmieniłem języki klawiatury, wyświetlania, personalizację zegara, zmiennych daty, czasu oraz lokalizację na polską. Wszystko wyglądało poprawnie ... do czasu. W niektórych programach zauważyłem problemy w kodowaniu polskich znaków. Poniżej zdjęcie (program Subedit) z charakterystycznym kodowaniem.

Szybkie zapytanie do Google nie przyniosło pożądanego rezultatu, dlatego na własną ręką przejrzałem dokładnie opcje. Rozwiązaniem problemu okazała się opcja odpowiedzialna za programy niezgodne z kodowaniem Unicode. W lokalizacji Panel Sterowania -> Zegar, język i region -> Region i język -> Zakładka "Administracyjne" zmieniamy w sekcji "Język dla programów nieobsługujących kodu Unicode" na "Polski (Polska)". Zmiana wymaga ponownego uruchomienia systemu.



Po ponownym uruchomieniu systemy aplikacje powinny zmienić wyświetlanie tekstów z zachowaniem polskich znaków.


piątek, 14 sierpnia 2009

RC5 Sender - nowa zabawka

Potrzeba chwili zmusiła mnie do wykonania nowej "zabawki". Udało mi się zbudować nadajnik kodu RC5 w podczerwieni. Aktualnie wykorzystuję go do kontroli telewizora, dekodera telewizji cyfrowej oraz zestawu audio.
W założeniu układ miał pozwolić na jego dowolne wykorzystanie. Sterowanie realizowane jest poprzez port RS232. Testy potwierdziły, że współpracuje poprawnie również z przelotkami USB->RS232. Poniżej zamieszczam zdjęcie oraz krótki opis funkcji.

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

- sterowanie przy pomocy portu RS232 (wykorzystano układ MAX232),
- budowa na bazie taniego uP Attiny2313,
- zewnętrzny kwarc,
- wybudowane złącze programatora,
- diody sygnalizują prawidłowe zasilanie oraz proces programowania układu,
- układ zasilany zewnętrznie: 5V DC,
- zworka zapobiegająca przypadkowemu zaprogramowaniu układu,
- sygnał dla diody nadawczej wyprowadzony na listwę skręcaną (można podłączyć diodę IR na przewodzie),
- program dla uP napisany w języku BASCOM,
- wprowadzono blokadę przed przypadkowymi komendami (Wysłanie wartości '99' na port RS232 powoduje odblokowanie układu, następnie układ kolejno prosi o wartości 'System','Adress' oraz 'Toggle Bit'. Po wysłaniu rozkazu ponownie przechodzi w stan blokady i oczekuje na wartość '99').

Płytka dla układu została wykonana własnoręcznie przy pomocy metody termotransferu. Na chwilę obecną projekt współpracuje z napisaną przeze mnie aplikacją sterowaną głosem. Docelowo będzie on stanowił układ peryferyjny dla sprzętowej platformy DSP lub układu na bazie procesora dsPIC.

Całkowity czas projektu, budowy i programowania układu to 12 godzin.

Jak odskocznię od tematu proponuję posłuchać piosenki, która towarzyszyła mi przy pracach.



poniedziałek, 13 lipca 2009

Problemy z połączeniami

Od tygodnia zaobserwowałem u siebie w domu i jeszcze kilku miejscach na terenie Poznania dziwną pracę telefonów komórkowych. Mimo, że telefon był zalogowany do sieci, to nie można było dodzwonić się na dany numer. Nawiązanie połączenia udawało się dopiero po kilku próbach. Rozmowy bardzo często były przerywane lub jakość dźwięku uniemożliwiała prowadzenie konwersacji. Co dziwne problem dotyczył w moim przypadku dwóch kart SIM operatora ERA, karta operatora PLAY pracowała poprawnie (tak, dobrze przeczytałeś/aś :) korzystam z trzech numerów telefonu i to nie jest zboczenie). Pokątnie dowiedziałem się, że w moim rejonie prowadzone są prace z BTSami, a dokładnie z dostępem po UMTS. Rozwiązaniem problemu okazało się zmuszenie telefonów, aby pracowały tylko w trybie GSM. Na chwilę obecną nie korzystam czesto z połaczeń 3G w telefonach, a więc zdecydowałem się dokonać zmiany w ustawieniach.

W przypadku telefonu Nokia E65 oraz E51 dokonujemy modyfikacji w menu: Narzędzia -> Ustawienia -> Telefon -> Sieć -> Tryb sieci i zamiast trybu podwójnego zmieniamy na GSM.

Po dokonaniu tych zmian problem zniknął. Za jakiś czas sprawdzę czy można włączyć tryb podwójny. Jeśli okaże się, że UMTS nie jest mi potrzebny to prawdopodobnie pozostawię przy bieżących ustawieniach, oszczędzając dodatkowo baterię.

środa, 8 lipca 2009

Rozwój Google.


Rozwój jest nieunikniony w każdej dziedzinie. Jeśli się nie rozwijasz oznacza to, że prawdopodobnie jesteś na wymarciu. Dotyczy to zarówno ludzi, jak i firm.
Wczoraj cały świat obiegła informacją o zakończeniu etapu BETA dla aplikacji firmy Google (Gmail, Calendar, Doc, GoogleTalk). Osobiście korzystam z tych usług od dawna. Z Gmaila prawie od początku programu BETA. Pamiętam czasy, gdy było potrzebne zaproszenie od osoby już uczestniczącej w tym programie. Przez te kilka lat wiele się zmieniło. Sama usługa wzbogaciła się o wiele nowych funkcjonalności. Ewoluowała do stabilnej i wygodnej. Przy okazji zmian, zmieniło się również logo usług. Od razu nasuwa się pytanie: co dalej ?
Google w przeciągu ostatnich kilku lat rozwija się bardzo dynamicznie. Co chwilę słyszymy o nowościach. Przykładem może być system Android, który miał się stać rewolucją. Podobnie było z przeglądarką Google Chrome. Dzisiaj mowa jest o systemie operacyjnym o nazwie Google Chrome OS, który ma zadebiutować około 2010 roku. Czy takie tempo rozwoju jest porządane ? Wydaje mi się, że pociąga to za sobą wiele korzyści, ale pod jednym warunkiem. Produkty muszą być naprawdę dopracowane i przemyślane. Czy długotrwałe programy BETA są rozwiązaniem ? Polityka Google jest zupełnie odwrotna do tej reprezentowanej przez Microsoft. Odmienne podejście do tematu może spowodować, że Google stanie się groźnym rywalem dla Microsoft. Zauważalne jest usilne poszukiwanie złotego środka, który pomoże w tym procesie. Wychodzę z założenia, że im więcej poważnych 'graczy' na rynku, tym lepsze produkty i podejście do klienta. Przy okazji rozwiązania konkurencji dają inspirację dla pozostałych. Tak jest między innymi z separacją zakładek w Chrome. Wiadomo, że Mozilla już pracuje nad implementacją tego rozwiązania w swoich produktach. Kto na tym zyskuje ? Oczywiście klient. Czas pokaże jak się to wszystko rozegra.


wtorek, 30 czerwca 2009

Zmiany, zmiany i jeszcze raz zmiany

Ostatni zbieg okoliczności sprawił, że na moje biurko trafił ponownie projekt związany z rozpoznawaniem komend głosowych. Poprzedni projekt związany był z platformą sprzętową dsPIC i niezależnym od komputera systemem sterowania. Tym razem jednak będzie to pakiet Microsoft Speech SDK 5.1. Na chwilę obecną powstała już aplikacja, która portafi wykorzystać potencjał SDK. Zadaniem programu będzie odpowiednie wysterowanie nadajnikiem kodu RC5. Nadajnik mam już gotowy z poprzedniego projektu. Wiecej informacji już wkrótce.

niedziela, 28 czerwca 2009

Dzień z życia admina

Dzisiaj kolejny raz dostałem linka do filmiku na youtube :) słynnego już "Website is down". W chwili zadumy przed urlopem doszedłem do wniosku, że i mi nie brakuje takich sytuacji. Oto dwie sytuacje podsumowujące miniony tydzień.

" *Dzwoni telefon
- Słucham ?!
- Proszę o pomoc, chyba mam robaka.
- Czy uruchamiała Pani potencjalnie niezbezpieczne strony ? Uruchamiała program przesłany załącznikiem ? A może tylko system antywirusowy wyświetla komunikat o blokadzie ?
- To bardzo ciężko opisać, musi Pan podejść do mojego komputera.

* Musiałem się ruszyć ... :)
Ku mojemu zdziwieniu faktycznie w komputerze był robak, a raczej w monitorze ... Po oględzinach okazało się, że mały czarny robaczek dostał się między wartwy wyświetlacza LCD i z dumą odbywał wycieczki po całym ekranie."

Nauczka na przyszłość nigdy nie należy lekceważyć problemów użytkownika :)

Druga sympatyczna sytuacja:

" *Dzwoni telefon
- Słucham ?!
- Przepraszam, że zaspokajam Panu pokój, ale ...
* W tym momencie zaczeło się najlepsze :) 5 minut tłumaczeń
"

Co użytkownik (Pani) miała na myśli ? Nie mnie to oceniać, ale zapewne widok jej twarzy w trakcie tej rozmowy telefonicznej ... bezcenny.

I jak tu nie lubić swojej pracy ? :) Kiedy oprócz bycia informatykiem i administratorem w firmie jest się spowiednikiem, pocieszycielem, źródłem zła wszelakiego, a numery telefonów do działu IT według wybranych użytkowników powinny zaczynać się do 666 ;)


Oto podgląd sprawcy tego posta:

środa, 24 czerwca 2009

Monitorowanie stanu serwera FTP

Kilka dni temu pojawił mi się problem z niedostępnością serwera FTP. Korzystam z stosunkowo mało popularnego TwoFTPd pod Linuxa. Proces otrzymywał bardzo dziwny PID i niemożliwe stawało się zalogowanie do serwera. W chwili występowania błędu nie były wysyłane żadne komunikaty. Aktualizacja i update do najnowszej wersji nie przyniosły rezultatu, a problem pojawiał się w losowych momentach. Tak oto narodził się pomysł sprawdzania stanu FTP przy pomocy skrytpu w cronie.

W skrypcie wykorzystałem grepa to analizy odpowiedzi z serwera. Nie będę zamieszczał całego skryptu, ponieważ dzieje się w nim jeszcze kilka innych rzeczy ;) Generalnie zasada polega na pobraniu odpowiedzi z serwera:

ftp -n -v 192.168.0.2 < /home/ducker/FTP_TEST/ftp_cmd.cmd > /home/ducker/FTP_TEST/log_ftp.log

Plik "ftp_cmd.cmd" zawiera zestaw komend, które mają być wysłane do naszego serwera. W moim przypadku jest to "quit". Nie potrzebuję nic robić na serwerze, jedynie odebrać jego nagłówek. Odpowiedź serwera trafia do pliku "log_ftp.log".

STATUS=`grep ready /home/ducker/FTP_TEST/log_ftp.log`

Do zmiennej STATUS wyciągamy przy pomocy grepa linijkę z odpowiedzią serwera zawierającą zwrot "ready".

if [ STATUS=="220-TwoFTPd server ready." ]
then
echo "---------------------------------" >> /home/ducker/FTP_TEST/log_run.log
date >> /home/ducker/FTP_TEST/log_run.log
echo ">>> ONLINE" >> /home/ducker/FTP_TEST/log_run.log
echo "---------------------------------" >> /home/ducker/FTP_TEST/log_run.log
else
echo "---------------------------------" >> /home/ducker/FTP_TEST/log_run.log
date >> /home/ducker/FTP_TEST/log_run.log
echo ">>> OFFLINE" >> /home/ducker/FTP_TEST/log_run.log
sv restart twoftpd >> /home/ducker/FTP_TEST/log_run.log
echo "---------------------------------" >> /home/ducker/FTP_TEST/log_run.log
fi


Następnie sprawdzamy zawartość zmiennej STATUS. Jeśli jest ona identyczna ze wzorcem to pozostawiamy serwer w spokoju, w przeciwnym wypadku restartujemy jego usługę. Informacje zapisywane są w pliku "log_run.log". Plik ten przy pomocy sendmail'a wysyłam sobie na koniec dnia. Aby skrypt nabrał funkcjonalności musimy go umieścić w cronie i wywołać z pożądanym interwałem czasowym. W moim przypadku ustawiłem sprawdzanie co 30 minut.

Nieobecność

Po długiej przerwie spowodowanej głównie sprawami osobistymi, wracam na bloga. Mam nadzieję, że na dłużej. W ostatnim czasie sporo się u mnie zmieniło, a to głównie za sprawą nowej pracy. Nadal po szyję zanurzony w szeroko pojętym IT. Na szczęście to właśnie w tej branży czuję się jak "ryba w wodzie". Perspektywy do dalszego rozwoju są, a więc nic tylko pracować :)

czwartek, 29 stycznia 2009

Lekarstwo dla uciszonych Nokii

Nokia opublikowała na swojej stronie aplikację pozwalającą na usunięcie problemu z odbieraniem wiadomości, po ewentualnym wcześniejszym ataku "Curse of Silence". Jest to aplikacja w formie pliku SIS, którą należy zainstalować w swoim telefonie. Uruchomienie programu spowoduje restart telefonu, a tym samym aplikację "lekarstwa". Warto zwrócić uwagę na fakt, że zawartość skrzynki odbiorczej naszego telefonu pozostaje nietknięta.

Aplikację można pobrać z oficjalnej strony Nokii:

Nie jest to niestety ochrona, a jedynie program czyszczący dla zainfekowanych już telefonów.

niedziela, 11 stycznia 2009

Nadciąga SMSowa apokalipsa ?

Początek roku okazał się bardzo pechowy dla posiadaczy telefonów marki Nokia. Krótko po nowym rok światło dzienne ujrzała informacja o krytycznym błędzie w oprogramowaniu Symbian. Obecnie wiadomo, że problem dotyczy wersji od 2.6 do 3.1. Telefony reagują w bardzo różny sposób. W pierwszej grupie do krytycznej wielkości zostaje ograniczona pamięć odpowiedzialna za przechowywanie wiadomości SMS, a drugiej natomiast całkowicie blokowane jest odbieranie wiadomości. W drugiej grupie problemem staje się fakt całkowitego braku sygnalizacji otrzymania wiadomości tekstowej - zaatakowany telefon milczy. Dlaczego piszę o tym wydarzeniu ? Otóż sam posiadam telefon Nokia E51 pracujący pod kontrolą systemu Symbian S60 3.1 FP1. Aparat ten na szczęście znajduje się w pierwszej grupie podatnych na atak telefonów. Przeprowadzenie samego ataku jest trywialnie proste, wystarczy wysłać ofiarze SMSa o specjalnej zawartości. Wystarczy teraz tylko zastanowić się chwile nad teoretycznym zasięgiem takiego ataku. Co jeśli "dzieciaki" bez poczucia zbytniej odpowiedzialności zaczną wysyłać niniejsze SMSy? Strach myśleć o konsekwencjach. Sam odważyłem się przetestować takiego SMSa na swoim telefonie. Wcześniej profilaktycznie wykonałem kopię zapasową całej zawartości telefonu. Złośliwy SMS spowodował w moim aparacie sygnalizację przepełnienia pamięci dla SMS (mimo, że skrzynka odbiorcza była pusta). Jedynym ratunkiem było przywrócienie aparatu do ustawień fabrycznych.

Rozwiązaniem tego problemu wydawać się może szybkie wydanie poprawionych firmwareów do telefonów Nokii lub blokowanie przez operatorów SMSów o złośliwej treści. Co będzie pierwsze ? Pożyjemy, zobaczymy. Mam tylko ogromną nadzieję, że polscy operatorzy pospieszą się z brandowieniem oprogramowania Nokii i szybko w Nokia Update zobaczymy nową wersję oprogramowania.

Osoby zainteresowane szczegółami luki odsyłam do pełnego arta: http://milw0rm.com/exploits/7632