środa, 26 sierpnia 2009

Windows Seven - problem z 7-zip

Trafił się kolejny mały problem na styku Windows Seven - reszta świata. Otóż korzystam z 7-zip'a jak głównego menadżera skompresowanych plików. Jest szybki, darmowy i wydajny. Instalacja pod siódemką nie stwarza problemów. Domyślny menadżer uruchamia się i pozwala na przeglądanie zasobów komputera. Problem pojawia się natomiast w przypadku menu kontekstowego. Brakuje w nim wpisów dotyczących właśnie 7-zip'a. Nie jest to wielki problem, ale zdecydowanie obniża komfort pracy.

Weryfikacja rejestru - odpowiedni wpis istnieje:

HKEY_CLASSES_ROOT\*\shellex\ContextMenuHandlers\7-zip

Problem udało się rozwiązać czytając bugtrack'a 7-zip'a. Sytuacja taka podobno występuje w systemach 64 bitowy, zarówno Vista oraz Seven. Należy pobrać paczkę z adresu:

http://downloads.sourceforge.net/sevenzip/7z465-x64.msi

Zainstalować 7-zip'a (w moim przypadku sama instalacja nic nie dała). Następnie uruchomić 'Menadżera plików 7-zip' z uprawnieniami administratora systemu. W menu 'Narzędzia -> Opcje' przechodzimy do zakładki 'Wtyczki' i w jej opcjach odznaczamy 'Zintegruj 7-zip z powłoka systemową'. Zatwierdzamy zmiany, po czym ponownie zaznaczamy :) i zatwierdzamy. Po tej operacji menu kontekstowe powinno być dostępne z dowolnego miejsca.

piątek, 21 sierpnia 2009

Wczoraj Euro - Dzisiaj pora na polskie pomysły

Wczoraj podałem linka do ciekawego tematu dotyczącego inwigilujących banknotów Euro. Na doniesienia z Polski nie trzeba było długo czekać.


Całe szczęście, że za marzenia nie karzą. Pewnie pomysłodawcy otrzymaliby najwyższy wymiar kary. Zapomnieli, że w Internecie tkwi siła i tak łatwo nie przyjdzie im przeforsować ten pomysł. Już podniosły się liczne głosy wyśmiewające, krytykujące. A ja obecnie się zastanawiam czy mam się śmiać ? płakać ? czy po prostu robić swoje i poczekać na dalszy rozwój tak "ciekawych" pomysłów?

czwartek, 20 sierpnia 2009

Permanentna inwigilacja

Tytuł posta zaczerpnięty z Seksmisji, kiedy to Maks wypowiada słynne słowa:

"Nie wytrzymam! Permanentna inwigilacja! No nie wytrzymam!"

To właśnie te słowa przyszły mi do głowy czytając poniższy artykuł:


Gorąca zachęcam do lektury. Osobiście czekam na drugą część pod tytułem "Jakie informacje kryją się na mikrochipach w euro?". Błyskawicznie nasuwają się inne pytania np: gdzie jeszcze nasi szanowni rządzący zaszyli mikrochipy RFID? Ile jest prawdy w tym artykule? Jakie jeszcze inne informacje są zbierane? Temat naprawdę daje do myślenia...

środa, 19 sierpnia 2009

Windows - kilka ustawień karty sieciowej

Dzisiaj po dziesięciu zmianach ustawień karty sieciowej stwierdziłem, że trzeba z tym skończyć. Korzystając w pracy z notebooka muszę bardzo często zmieniać konfigurację kablowej karty sieciowej, a to ze względu na separację różnych podsieci, a to z powodu braku serwera DHCP, a to muszę mieć dwa adresy IP. W pierwszej kolejności przyszedł mi do głowy jakiś program typu 'network switcher'. Niestety nie znalazłem nic ciekawego, ani freeware do użytku komercyjnego.
W pewnym momencie jak to bywało w bajkach 'Pomysłowy Dobromir' zapaliła mi się żaróweczka. Skoro zmieniam przy pomocy skryptów trasy statyczne i bramy docelowe, to przecież można zmieniać od razu wszystkie ustawienia.
Z pomocą przyszło narzędzie 'netsh'. Przy jego pomocy możemy wyeksportować do pliku wszystkie ustawienia, wszystkich kart sieciowych w systemie. Ustawienia można zapisać w pliku tekstowym. Do wykonania eksportu służy komenda:

netsh interface dump > C:\LAN_CONFIG\PODSIEC100.txt

W rezultacie otrzymamy całą konfigurację zapisaną do podanego pliku tekstowego (wszystkie karty). Następnie zmieniamy ręcznie konfigurację karty dla kolejnej sytuacji i zapisujemy do innego pliku. W moim przypadku zrobiłem sobie pliki dla trzech podsieci, podwójnego adresu IP dla karty oraz włączonego DHCP dla karty.
Aby przełączanie ustawień było proste i przyjemne, utworzyłem sobie skróty do odpowiednich skryptów, które ładują mi zapisane konfiguracje. W tym celu skrypt musi wykonać komendę:

netsh -f C:\LAN_CONFIG\PODSIEC100.txt

Skróty dostały ładne ikony i zostały ukryte w menu. W taki właśnie sposób zrobiłem sobie darmowego, legalnego, pseudo 'network switch'a dla Win XP.

niedziela, 16 sierpnia 2009

Windows Seven - irytujący BEEP

Po instalacji komunikatora Konnekt (tak, tak wiem, że ten projekt umarł) wyłączyłem dźwięki w programie, dodatkowo w systemie ustawiłem schemat dźwięków 'Brak dźwięków'. Mimo tych zmian w chwili otrzymania nowej wiadomości przy zminimalizowanych oknach rozmów w głośnikach był słyszalny charakterystyczny dźwięk 'beep'. Zmiana schematów nie przyniosła rezultatu, nadal był emitowany irytujący dźwięki niezależnie od ustawienia pliku jaki ma być odtwarzany przy domyślnym błędzie. Wtedy przypomniałem sobie o dźwiękach emitowanych przez 'pcspeaker'. Szybkie przypomnienie z kontroli usług pozwoliło rozwiązać problem.

Za emisję dźwięku odpowiedzialna jest usługa o wdzięcznej nazwie 'beep'. Usługę na stałe można wyłączyć przy pomocy komendy:

sc config beep start= disabled

Aby zmiany przyniosły efekt, należy ponownie uruchomić komputer lub ręcznie zatrzymać usługę przy pomocy standardowej komendy:

net stop beep

Szczególną uwagę należy zwrócić na fakt, iż po znaku równości w opcji 'start=' wymagana jest spacja.

sobota, 15 sierpnia 2009

Windows Seven - problem w kodowanie polskich znaków

Postanowiłem drugi raz podejść do Windowsa Seven. Na moim dysku zagościł Windows 7 x64 ENG w wersji RTM. Tym razem oprócz szybkich testów zainstalowałem oprogramowanie z którego korzystam codziennie. Domyślnie system zainstalował się w angielskiej wersji językowej. Przy pomocy pakietu MUI doinstalowałem język polski. W ustawieniach zmieniłem języki klawiatury, wyświetlania, personalizację zegara, zmiennych daty, czasu oraz lokalizację na polską. Wszystko wyglądało poprawnie ... do czasu. W niektórych programach zauważyłem problemy w kodowaniu polskich znaków. Poniżej zdjęcie (program Subedit) z charakterystycznym kodowaniem.

Szybkie zapytanie do Google nie przyniosło pożądanego rezultatu, dlatego na własną ręką przejrzałem dokładnie opcje. Rozwiązaniem problemu okazała się opcja odpowiedzialna za programy niezgodne z kodowaniem Unicode. W lokalizacji Panel Sterowania -> Zegar, język i region -> Region i język -> Zakładka "Administracyjne" zmieniamy w sekcji "Język dla programów nieobsługujących kodu Unicode" na "Polski (Polska)". Zmiana wymaga ponownego uruchomienia systemu.



Po ponownym uruchomieniu systemy aplikacje powinny zmienić wyświetlanie tekstów z zachowaniem polskich znaków.


piątek, 14 sierpnia 2009

RC5 Sender - nowa zabawka

Potrzeba chwili zmusiła mnie do wykonania nowej "zabawki". Udało mi się zbudować nadajnik kodu RC5 w podczerwieni. Aktualnie wykorzystuję go do kontroli telewizora, dekodera telewizji cyfrowej oraz zestawu audio.
W założeniu układ miał pozwolić na jego dowolne wykorzystanie. Sterowanie realizowane jest poprzez port RS232. Testy potwierdziły, że współpracuje poprawnie również z przelotkami USB->RS232. Poniżej zamieszczam zdjęcie oraz krótki opis funkcji.

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

- sterowanie przy pomocy portu RS232 (wykorzystano układ MAX232),
- budowa na bazie taniego uP Attiny2313,
- zewnętrzny kwarc,
- wybudowane złącze programatora,
- diody sygnalizują prawidłowe zasilanie oraz proces programowania układu,
- układ zasilany zewnętrznie: 5V DC,
- zworka zapobiegająca przypadkowemu zaprogramowaniu układu,
- sygnał dla diody nadawczej wyprowadzony na listwę skręcaną (można podłączyć diodę IR na przewodzie),
- program dla uP napisany w języku BASCOM,
- wprowadzono blokadę przed przypadkowymi komendami (Wysłanie wartości '99' na port RS232 powoduje odblokowanie układu, następnie układ kolejno prosi o wartości 'System','Adress' oraz 'Toggle Bit'. Po wysłaniu rozkazu ponownie przechodzi w stan blokady i oczekuje na wartość '99').

Płytka dla układu została wykonana własnoręcznie przy pomocy metody termotransferu. Na chwilę obecną projekt współpracuje z napisaną przeze mnie aplikacją sterowaną głosem. Docelowo będzie on stanowił układ peryferyjny dla sprzętowej platformy DSP lub układu na bazie procesora dsPIC.

Całkowity czas projektu, budowy i programowania układu to 12 godzin.

Jak odskocznię od tematu proponuję posłuchać piosenki, która towarzyszyła mi przy pracach.